Manualna Terapia Dysfagii
Price
2500 zł
Duration
2-5.06.2025
About the Course
Manualna Terapia Dysfagii to koncepcja opracowana przez Akademię N.A.P., dotycząca rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami połykania.
Zaburzenia połykania mogą towarzyszyć chorobom ośrodkowego układu nerwowego, układu mięśniowego lub nerwów obwodowych czy też zaburzeniom strukturalnym. Związane są z trudnościami w procesie przyjmowania, formowania i transportowania płynu oraz pokarmu, mogącymi prowadzić do nieprawidłowości w odżywianiu i oddychaniu. Do objawów dysfagii należą: trudności w formowaniu kęsa i rozpoczęciu połykania, regurgitacje do jamy nosowej lub ustnej, kaszel i zachłystywanie się w trakcie połykania, a także uczucie zatrzymywania się kęsów na poziomie gardła. Mają one istotny wpływ na jakość życia pacjenta.
Dysfagia najczęściej występuje wśród osób w wieku podeszłym, ale może również dotyczyć dzieci, w tym noworodków i niemowląt.
Głównym celem terapii dysfagii jest wpływ na kontrolę posturalną oraz stabilizację dynamiczną postawy podczas połykania i oddychania, tak, aby cykle oddechowo-połykowe mogły być efektywnie i bezpiecznie skoordynowane. Zarówno elementy nie-kurczliwe (struktury nerwowe), jak i kurczliwe (mięśnie) zostają zmobilizowane w celu zapewnienia lepszego funkcjonowania podczas wykonywania czynności dnia codziennego.
Część I
1. Kontrola posturalna
2. Anatomia i biomechanika odcinka szyjnego kręgosłupa oraz
stawów skroniowo-żuchwowych
3. Koordynacja głowy, szyi i ramion
4. Oddychanie
5. Mięśnie twarzy
6. Koordynacja języka
7.Sekwencje połykania
Część II
1. Mobilizacja struktur kurczliwych (krótkich mięśni szyi, mięśni
dwubrzuścowych i łopatkowo-gnykowych
2. Mobilizacja struktur niekurczliwych (górnej części odcinka
szyjnego kręgosłupa, przejścia szyjno-piersiowego, nerwów
czaszkowych)
3. Stymulacja ustno-twarzowa
4. Symptomy neurologiczne i studia przypadków
Your Instructor
Bastian Böger N.A.P ® Instructor